Masaż

Najczęściej stosowaną formą masażu jest masaż klasyczny. W zależności od tego, jak intensywnie jest on wykonywany, wyróżniamy jego różne właściwości: lecznicze, relaksacyjne, pobudzające. Masaż klasyczny stosowany jest w zapobieganiu i leczeniu różnych chorób np: ortopedycznych, neurologicznych i innych. Prawidłowo wykonany masaż pobudza tkanki, regeneruje mięśnie, polepsza ukrwienie. Do wykonania profesjonalnego masażu wykorzystywane są odpowiedniego typu olejki, kremy, czy maści lecznicze.
 
Klasyczny masaż leczniczy z elementami masażu sportowego i kosmetycznego
Masaż klasyczny to jeden z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych masaży. Jest to zespół technik stosowanych w odpowiedniej kolejności, wykorzystujących wpływ energii mechanicznej 
i kinetycznej w celu wywołania odczynu w tkankach miękkich.
 
Znajduje zastosowanie głównie w schorzeniach narządu ruchu. W zależności od wielkości powierzchni tkanek objętych masażem może mieć formę masażu częściowego lub ogólnego. Podczas trwania masażu klasycznego wykorzystywane są najpopularniejsze techniki masowania: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie określonych partii ciała. 
 
Masaż klasyczny pozwala na wyeliminowanie napięcia w tkankach miękkich oraz koryguje zmiany w układzie kostnym. Skóra staje się bardziej dotleniona i ukrwiona, dzięki czemu poprawia się jej elastyczność i uzyskuje zdrowy wygląd. Ponadto wpływa na psychikę, wprawia w dobry nastrój i poprawia samopoczucie- osoba masowana wycisza się, relaksuje i odpręża.
 
Masaż sportowy jest efektywnym środkiem w walce ze zmęczeniem, likwiduje ból powstały podczas wysiłku, przyspiesza procesy powrotu organizmu do stanu prawidłowego, pomagając mu szybciej wrócić po wysiłku do stanu wyjściowego. Ma istotny wpływ na zachowanie gibkości, siły, szybkości oraz na zwiększenie zdolności do pracy. Służy również profilaktyce urazowej oraz przywracaniu zdrowia zawodnikom po licznych kontuzjach.
 
Masaż kosmetyczny wykonuje się dla wygładzenia, ujędrnienia, uelastycznienia tkanki skórnej i podskórnej (często z zastosowaniem preparatów wspomagających mechaniczne działanie masażu). Efekt ten uzyskuje się poprzez usprawnienie krążenia powierzchownego, tym samym lepsze odżywienie skóry oraz wzmożenie jej napięcia. Poprzez przyspieszenie złuszczania zrogowaciałych (martwych) warstw naskórka, dochodzi do udrożnienia przewodów gruczołów skóry i usprawnienia ich funkcji.
 
Pneumatyczny masaż uciskowy
Podczas zabiegu komory powietrzne w mankiecie wypełniają się w odpowiedniej kolejności powietrzem, zapewniając delikatny masaż. Zabieg pobudza naturalne krążenie limfy w organizmie w podobny sposób jak ręczny masaż uciskowy. Zabiegi sprzyjają resorpcji płynów śródmiąższowych, stymulują drenaż żylny i limfatyczny, usuwają zalegające toksyny oraz wpływają na uelastycznienie i odżywienie tkanek.
 
Pneumatyczny masaż uciskowy stosujemy w przypadku:
- rehabilitacji po urazach i kontuzjach,
- leczeniu niewydolności limfatycznej,
- profilaktyce niewydolności żylnej,
- obrzękach kończyn górnych po mastektomii,
- obrzękach kończyn dolnych różnej etiologii,
- zaburzeniach troficznych skóry,
- zespole cieśni nadgarstka,
- zespole ciężkich nóg,
- angiopatii cukrzycowej,
- dnie moczanowej,
- algodystrofii i innych.