Fascial Manipulation - Manipulacja Powięzi – Luigi Stecco

Manipulacje powięziowe są rodzajem terapii manualnej, która ma zastosowanie w zespołach bólowych układu ruchu. Cały system diagnostyczno-terapeutyczny obecnie stosowany jest efektem długoletniej pracy i ogromnego doświadczenia klinicznego włoskiego fizjoterapeuty Luigi Stecco. Zauważył on, że pewne zaburzenia w obrębie powięzi doprowadzają do powstania dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych lub wisceralnych. 
 
Powięź tworzy ciągłą, napiętą sieć w całym ciele, pokrywającą i łączącą każdy narząd, mięsień, a nawet każdy nerw i najmniejsze włókno mięśniowe. Jest to według najnowszych badań najważniejszy narząd propriocepcji i „świadomości” naszego ciała. Dlatego pracując na tej strukturze terapeuta może osiągnąć doskonałe wyniki.
 
Fizjoterapeuta dokonuje dokładnej analizy zbierając wywiad odnośnie obecnych dolegliwości jak i urazów wcześniejszych, które mogą mieć wpływ również na obecną sytuację,  następnie wykonuje szereg testów ruchowych oraz palpacje ściśle określonych punktów na ciele pacjenta. Odpowiedni, wybrany punkt na powięzi podlega manipulacji czyli „rozcieraniu” za pomocą rąk terapeuty, aby przywrócić ruchomość w obrębie tkanki i stawów, a tym samym likwidację bólu.
 
Termin manipulacje powięziowe wskazuje na techniki stosowane w leczeniu okołostawowych elementów powięzi głębokiej, troczków, przegród i więzadeł.